recenzia mlyncekov

Recenzia Mlynčekov na kávu: Náš Filip si na to posvietil

Ako si si už určite všimol, v našej kaviarni kúpiš nielen zrnkovú kávu. Nepomletá káva si najlepšie udržuje čerstvosť a chuťové kvality, a preto odporúčame mlieť kávu zakaždým čerstvo pred jej prípravou. Pre prípravu, čo najchutnejšieho nápoja je však potrebný kvalitný mlynček. Ak sa neviete rozhodnúť, ktorý mlynček z tých, ktoré máme v ponuke je pre teba najvhodnejší, prinášame ti užitočný prehľad všetkého, čo u nás dostaneš. Každý z mlynčekov sme dôkladne otestovali a podrobili ho skúške v príprave filtrovanej kávy. Tak ako dopadla recenzia mlynčekov na kávu?

Recenzia mlynčekov na kávu: Ručné kávové mlynčeky

Rozumný mlynček pre začiatočníkov

Hario Mini Slim Plus (30 €)

Mlynček od japonskej firmy Hario je nestarnúcou klasikou a pre mnohých prvým mlynčekom, ktorý si zadovážili. Ide o najlacnejší mlynček v našej ponuke 30 €. To sa samozrejme odráža aj na kvalite jeho zhotovenia. Telo mlynčeka je plastové, ale vďaka tomu ľahké. Vo vnútri mlynčeka sa nachádzajú keramické, konické mlecie kamene s nastaviteľnou hrúbkou mletia. Proces mletia (hlavne pri svetlých praženiach) dá zabrať, priprav sa teda na kávový rituál spojený s posilkou. Naproti tomu jeho nízka hmotnosť a dobrá prenosnosť robí z tohto mlynčeku dobrého parťáka na cesty.

Čo sa týka mletia, namleté zrniečka kávy sú najmenej uniformné z mlynčekov v tomto teste. Mlynček produkuje relatívne veľké množstvo prachových a zároveň aj veľkých čiastočiek. To sa odzrkadľuje aj na výslednom nápoji, ktorý je menej vyvážený. Pozor! Stále ide o mlynček pomocou, ktorého s dobrou kávou, dobrou vodou a dobrým receptom pripravíte veľmi chutný filter. Najväčších fajnšmekrov však určite dlhodobo neuspokojí, a preto ho odporúčame ako entry-level (začiatočnícky) mlynček alebo ako parťáka na cesty, ktorého sa nebudete báť hodiť do batohu spolu so svojím aeropressom a vyraziť na dobrodružstvo.

Filter z Hario Mini Slim Plus:

16g

230 ml IN 189,9 OUT 95 st Celzia

2:48 čas extrakcie

TDS 1,59

Extrakcia 18,87%

Chuť: Najmenej vyvážená, v dochuti citelná horkosť zrejme spôsobená preextrahovanými prachovými časticami. Avšak stále príjemný a svieži filter.

Tip: Mlynček Hario odporúčame kombinovať skôr s Aeropressom ako s Hario V60 či inými modelmi dripperov. Aeropress dokáže viac tolerovať nerovnomerné mletie, ako dripper.

Zlatá stredná cesta

Timemore C2 (85 €)

Mlynček od čínskej firmy Timemore s označením C2 predstavuje najlacnejší model firmy Timemore v našej ponuke. Jeho telo je zostrojené z nerezovej ocele, hliníka a plastu. Vo svojich útrobách skrýva kónické mlecie kamene z tvrdenej ocele s nastaviteľnou hrúbkou mletia. Kvalita jeho zostrojenia spolu s veľmi priaznivou cenou robia z tohto mlynčeka jeden z najpredávanejších v našej kaviarni. Mlynček je vhodný na prípravu filtrovanej kávy, ktorú zvláda na jedničku. Ak teda hľadáte niečo, čo vás svojou konzistenciou mletia nesklame a skvelo sa hodí či už k rôznym dripperom alebo aeropressu, no váš budget vám nedovolí siahať po niečom drahšom, tak Timemore C2 je v cenovej hladine do 100 euro určite jednou z najlepších volieb. 

C3 (105 €) a C3 PRO (120 €)

Mlynčeky C3 a C3 PRO predstavujú upravené verzie obľúbeného mlynčeka C2. Okrem spevneného a užšieho tela im firma Timemore pribalila aj vylepšené mlecie kamene z tvrdenej ocele, pomocou ktorých oba mlynčeky úspešne zvládajú aj prípravu espressa. C3 PRO je okrem iného vybavený skladacím ramenom mlynčeka, čo mu dodáva na kompaktnosti a prenosnosti. Anatómia tela oboch mlynčekov zabezpečuje rýchly spád kávových zŕn do priestoru mlecích kameňov, čo má za následok veľmi pohodlné a rýchle mletie. Oba tieto mlynčeky uspokoja aj náročnejšieho konzumenta, ktorý si potrpí rovnako na kvalitu mletia ale aj kvalitu prevedenia. Veľkým bonusom týchto mlynčekov je schopnosť zvládnuť aj espresso, čo ich robí o to univerzálnejšími.

Filter Timemore

16 g

230 ml IN 190,1 ml OUT 95 st Celzia

2:45 čas extrakcie

TDS 1,64

Extrakcia 19,48%

Chuť: Oproti Hario výrazne čistejšia a vyváženejšia. Oproti Comandante o trochu nepríjemnejšia dochuť a menej vyvážené chute. Avšak kvalitou mletia a chuťou filtra sa veľmi približuje mlynčeku Comandante.

—> veľmi dobrý pomer ceny/výkonu

Profesionálny kávový pomocník

Comandante C40 MK4 Nitro Blade (280 €)

Model C40 MK4 od nemeckej spoločnosti Comandante je tým najdrahším z našej ponuky ručných mlynčekov. Vyššia cena sa však odráža na kvalite spracovania, konzistentnosti a spoľahlivosti mletia tohto mlynčeka. Ide o robustný kus ocele vybavený mlecími kameňmi Nitro Blade, ktoré si spoločnosť Comandante nechala patentovať. Vďaka kvalitným materiálom mlynček sľubuje dlhoročnú kvalitu mletia, ktorou sa vám odvďačí za vyššiu počiatočnú investíciu. Nevýhodou tohto mlynčeka môže byť väčšia hmotnosť a väčšia hrúbka v priemere, čo nemusí vyhovovať ľuďom s menšími rukami. Model MK4 je oproti staršiemu modelu MK3 vybavený zrezanými ramenami mlynčeka, čo eliminuje problém so zasekávaním zrniečok kávy pri nasypávaní. Okrem toho už v základnej výbave dostanete jednu nerozbitnú plastovú nádobku na kávu a jednu sklenenú (pri verzii MK3 išlo o dve sklenené nádobky). Nerozbitná nádobka dobre poslúži pri cestovaní, ak sa ani napriek vyššej hmotnosti nevzdáte svojho nového miláčika. Comandante C40 je vhodný rovnako pre prípravu filtrovanej kávy ale aj espressa. V prípade, že sa rozhodnete používať Comandante hlavne pre prípravu espressa, odporúčame upgradovať mlynček o rozšírenie Red Clix, vďaka ktorému zdvojnásobíte počet “klikov” svojho mlynčeka a každý “klik” bude predstavovať polovičnú zmenu v hrúbke mletia.

Filter Comandante

16g

230 ml IN 189,8 ml OUT 95 stupňov Celzia

2:50 čas extrakcie

TDS 1,55

Extrakcia 18,39%

Chuť: po chuťovej stránke najčistejší a najjasnejší filter. Chute najrozoznateľnejšie a najvyváženejšie.

Recenzia mlynčekov na kávu: Elektrické varianty mlynčekov na filtrovanú kávu

Novinka v elektrickej verzii

Timemore GO

Elektrický mlynček Timemore GO je novinka pre ešte lepšie domáce mletie filtrovanej kávy. Zásobník na mletú kávu je vyrobený z priehľadného skla.  Na rozdiel od ľahkého plastového tela má mlynček vysoko odolné oceľové mlecie kamene podobné z verzie Timemore C2. K dispozícii je aj kovová os s 2 ložiskami pričom vďaka materiálu a spracovaniu sa vyznačuje dlhou životnosťou. Je odolný, ale zároveň je so svojou výškou približne 20 cm, priemerom len 8,5 cm a tiež nižšou hmotnosťou 645 g neporovnateľne menší v porovnaní s klasickými elektrickými mlynčekmi a zapadá do kategórie cestovných mlynčekov. 

Súčasťou mlynčeka sú dve 3,7 V 800 mAh batérie, ktoré dobiješ pomocou priloženého kábla USB-C . Výhodou je pomletie približne 400 g kávy na jedno nabitie.

Mlynček má aj funkciu Smart Auto-Swing, vďaka ktorej bude proces mletia hladký a zrná sa nebudú zasekávať.

Luxus pri domácom mletí kávy

Fellow ODE

Prinášame ti novinku roku 2021 Fellow Ode White vo verzii 1.1 na trhu s elektrickými mlynčekmi. Pomlieť si s ním budeš môcť kávu na všetky spôsoby filtrovanej kávy ako je napríklad aeropress, chemex alebo V60.  Zásobník pojme až 80 gramov kávy. Výhodou sú aj nové viac konzistentné a  vylepšené 64 mm vertikálne uložené, ploché kamene z nerezovej ocele oproti predošlej verzii 1.0. Nastaviť si budeš môcť až 31 rôznych hrúbok mletia. Výhodou je aj funkcia automatický stop – systém automaticky detekuje prázdny zásobník na zrno a mlynček sa po namletí dávky sám zastaví.

Telo mlynčeka je vyrobené z hliníku a základňa z plastu. Nádobu na kávu držia na mieste magnety, čo pomáha znižovať hluk pri mletí.

TIP: Dostupné su už aj mlecie kamene 2.0- Veľkosť mletia je 250 – 300 mikrónov a viac, v porovnaní s 550 mikrónov pri verzii 1.1. Výmena mlecích kameňov je ľahko dostupná na internete.

V priebehu Apríla resp. do vypredania zásob, máš všetky tieto mlynčeky so zľavou 5% pri objednávke cez náš e-shop. Stačí zadať kód:mlyncekybolge

Podeľte sa o svoje myšlienky