Kávová kultúra alebo ako som sa dostal ku káve

Koncom septembra som sa zúčastnil prvého ročníka Drip coffee festivalu, ktorý sa konal v Piešťanoch. Na jednej z prednášok, sa opýtal bývalý barista z Urban House v Bratislave zaujímavú otázku:“ Koľkí z Vás ochutnali prvý krát výberovú kávu u nás v Urbane? Vyše 60% ľudí v miestnosti zdvihlo ruku. Samozrejme, na ten deň asi nezabudnem. Bol november 2015 a ja som sa prvý krát rozhodol navštíviť tento podnik, ktorý sa dnes môže považovať za priekopníka novej kávovej vlny u nás na Slovensku. Vyskúšal som Keňu, od berlínskej pražiarne The Barn. Vtedy mi to veľa nehovorilo. V lete toho istého roku sme v HalmiSpace začínali skúšať nejaké výberovky, prevažne z Čiech, v našich končinách to však bolo väčšinou výnimkou.

 

IMG_20160618_130028  Standart Fest 2016 Praha
IMG_20161230_151441  Workshop Roastery Londýn
IMG_20171030_100521 Cøffe Düsseldorf

…..

Aj keď je Slovensko malá krajina, v kávovej kultúre rozhodne má čo ponúknuť. Je až neuveriteľné ako sa rozvíja tretia kávová vlna u nás. Každým dňom pribúdajú nové pražiarne, prevádzky začínajú stavať na kvalitnej káve, dokonca sa myslí aj na environmentálny dopad na prírodu. Kvalitná výberová káva nebola nikdy populárnejšia ako teraz. Povedzme si pravdu, stále žijeme v dobe, keď je trh presýtený „kávami“, pri ktorých iba ťažko dokážeme vystopovať konkrétnu farmu či farmárov. Neraz kvantita prevyšuje kvalitu. V našich končinách však máme možnosť výberu. Podporiť veľké kávové firmy alebo podporiť malé pražiarne, ktorých tržby pôjdu späť do kávových plantáží a farmárom.

…..

Takto v podstate začala moja kávová cesta ktorá pokračuje každým jedným dňom. Čo sa odvtedy zmenilo? Ťažko povedať, som stále ten istý chalan, ktorý však našiel svoje sny, ide pevne za tým aby ich dosiahol. Objavil kávu. Spoznal som množstvo ľudí, rovnakého zmýšľania.  Objavil svet kávovej turistiky.

A tak si tu sedím, dva roky na to, pred sebou mám opäť Keňu, tentokrát z poľskej pražiarne Coffee Proficiency, a rozmýšľam či by som niečo menil.  Absolútne nič. Všetko, čo sa za tie dva roky stalo, malo svoj význam a posunulo ma to presne na toto miesto, kde práve sedím. A teším sa, čo príde ďalej 🙂

IMG_20170516_084424

Nikdy nie je neskoro začať piť kvalitnú kávu.

Matúš

Podeľte sa o svoje myšlienky