Brno – mesto plné kávových nadšencov. Časť 1.

Keď sa povie Brno, mnohých z Vás napadne dobré pivo, futbal, historické pamiatky, veľa Slovákov a to iba chvíľka od našej hranice. Zopár rokov dozadu bolo Brno akýsi menší tieň veľkej mnoho-kultúrnej Prahy. Opak je však pravdou. Aj v tomto meste sa postupne začína výraznejšie presadzovať mladá generácia plná nových nápadov, ktoré sú pretavené aj do nových podnikov. Aj tu môžeme badať nový boom tretej kávovej vlny. Dokazuje to už aj moja štvrtá návšteva za posledné obdobie. A určite nie posledná.

Tak pekne od začiatku.

Skøg Urban Hub

Kto má pozná, vie, že žiaden podnik ma neovplyvnil viac, ako práve tento. Odkedy som pred vyše dvoma rokmi otvoril prvý krát dvere tohto priestoru, a platí to až dodnes. Stále. Toto znamená, že “must see”. A je jedno či si idete sadnúť na dobrú kávu, pivo alebo kvalitný alkohol z rôznych kútov sveta. Mimochodom Skøg je aj miestom, kde sa praží jedna z popredných českých káv, Rusty nails. Očarí mnoho ľudí. Takmer vždy mám problém nájsť aspoň jedno voľné miesto. Stará budova, ktorá dostala novy nádych v industriálnom severskom štýle. K tomu dobrá hudba, knižka a filter. To je ako stvorené pre Skøg.

IMG_20170904_141133IMG_8189.JPG

Instagram: SKØG

Monogram Espresso bar

O tejto kaviarničke som sa dočítal na internete. Zaujala ma hlavne výberom svetových značiek káv ako je Has Bean, JB Roasters alebo Koppi. Majiteľ ,niekoľkonásobný Barista roku v Česku, to poňal super štýlom. Pekný, útulný a jednoduchý priestor s výbornou filtrovanou kávou priamo v centre Brna.

IMG_20170905_093552

Instagram: Monogram

Industra

Do Industry som sa chystal pomaly tri roky, odkedy som o majiteľoch čítal v prvom vydaní časopisu Standart. Avšak nikdy som netrafil otváracie hodiny. Tento krát sa mi to konečne podarilo. Po úvodných patáliách, keď som rozmýšľal, či som vážne na správnom mieste, som objavil menší priestor uprostred industriálneho parku na predmestí Brna.  Je to trošku bludisko, ale presne toto robí Industru špeciálnym miestom. V ponuke parádna britská pražiareň Square Mile Roastery, keď máte šťastie pripravia Vám ju majitelia Adam alebo Petra, mimochodom šiesta v poradí a najlepšia žena na  World Brewers Cup 2017. Obaja si po skúsenostiach z Londýna otvorili kaviareň v Brne, a nasledovali svoje sny.

IMG_8127IMG_8126

Instagram: Industra

Punkt.

Malá kaviareň v širšom centre mesta medzi bytovkami, v štýle, ktorý presne vyhovuje môjmu vkusu. V ponuke káva z českých pražiarní na filter aj espresso. Jej návštevnosť možno prevyšuje počet miest na sedenie, čo je však pochopiteľné, pokiaľ robia ľudia prácu s nadšením a radosťou. Môj filter z pražiarne Doubleshot splnil očakávania, a myslím, že som si našiel ďalšie obľúbené miesto v Brne.

IMG_8149IMG_8159.JPG

Instagram: Punkt.

Podnik Café Bar

Kaviareň, resp. bar ako je badateľné z názvu je tiež jeden z novších podnikov v centre. Na mlynčekoch sa väčšinou menia najlepšie slovenské a české pražiarne, ako je Nordbeans, ale aj “Rebeli” z Brna či Illimité. Určite zaujímavý priestor, ktorý je hodný návštevy.

IMG_20170905_110536IMG_20170905_112849

Instagram: Podnik Cafe Bar

Nekončím, v ďruhej časti za zameriam (nielen) na kávové Brno 🙂

……….

Ak máte možnosť cestovať, cestujte, nemusíte sa naháňať za kaviarňami ako ja, ale spoznávajte nové miesta, inšpirujte sa, a stretávajte nových ľudí, ktorí Vás určite v niečom posunú ďalej. A možno práve tieto skúsenosti, ktoré získate, môžete pretaviť vo svojom rodnom meste do skvelého nápadu. Nezostávajme stáť na jednom mieste. Ináč sa u nás nič nezmení.

 

Matúš

 

Podeľte sa o svoje myšlienky